Konference o umělé iteligenci se konala v Římě ve stejnou dobu jako IT konference v Medžugorji

28.03.2025 15:49

JE NALÉHAVĚ POTŘEBNÉ CHRÁNIT DĚTI PŘED NEGATIVNÍM PŮSOBENÍM UMĚLÉ INTELIGENCE 

„Umělá inteligence je prostředek, který vyvolává nadšení, ale současně vzbuzuje i „strach“  – tak  mluvil papež František o umělé inteligenci. To opakoval státní tajemník Svatého Stolce, kardinál Pietro Parolin, který promluvil k účastníkům dvoudenní konference, která skončila v Římě 22. března 2025 pod názvem „Rizika a příležitosti poskytované umělou inteligencí dětem: společná povinnost ochrany dětí“. Událost věnovaná otázkám umělé inteligence a rizikům i příležitostem, které přináší dětem, byla organizována Papežskou akademií věd ve spolupráci s World Childhood Foundation a Institucí pro antropologii Papežské univerzity Gregoriana. Konference se účastnili odborníci na ochranu dětí z různých zemí, vedoucí technologických podniků a dalších sektorů, členové organizací civilních společností i náboženských organizací i mladí lidé, kteří jsou obětí zneužívání spáchaného s pomocí umělé inteligence.

Transparentnost, zodpovědnost, spravedlnost

Kardinál Parolin účastníkům doporučil rozvoj strategie vyrovnávání se s touto významnou a „rychle se vyvíjející“ výzvou: „Je zásadní, aby vlády, technologické podniky, vzdělávací centra, civilní společnosti a náboženské instituce spolupracovaly na rozvoji etických směrnic a formy vedení jako i transparentnosti údajů a politiky zaměřené na děti“, zdůraznil kardinál a pokračoval: „Nestačí pouze zajistit bezpečnost dětí, soukromí a úctu k jejich důstojnosti, ale je i chránit od poškození působeným umělou inteligencí. Stejně je důležité zajišťovat transparentnost, zodpovědnost a spravedlnost, aby umělá inteligence byla co nejužitečnější pro každé dítě.“

Upozornění papeže Františka

Kardinál svoji řeč zahájil citováním myšlenek papeže Františka na G7 summitu v červnu roku 2024;  v projevu se zcela věnoval tématu umělé inteligence. „Velký technologický rozvoj dělá z umělé inteligence nástroj, který současně vede k nadšení i leká, vyžaduje zamyšlení, které bude na úrovni výzvy, kterou umělá inteligence vyvolává“, řekl už tehdy Papež. „Systémy umělé inteligence neuvěřitelně rychle rostou a rozvíjejí se, tudíž budou formovat naši společnost, zvláště děti“, dodal kardinál Parolin.

Nová technologie ve službě dobra

V ovzduší těchto transformací je na zodpovědnosti každého z nás zajistit, aby „nová technologie byla využívána pro službu dobru a bezpečnosti každé osoby, a zejména těch nejzranitelnějších, a současně aby chránila lidskou důstojnost a společenské vztahy“, zdůraznil kardinál. Připomínal při tom dokument Antiqua et Nova, který se zabývá vztahy mezi lidskou a umělou inteligencí, který v lednu tohoto roku zveřejnilo Dikasterium pro nauku víry a Dikasterium pro kulturu a vzdělání.

„Umělá inteligence má potenciál zlepšovat bezpečnost, vzdělání a prospěch dětí. Současně by mohla přinést vážné hrozby, včetně  kybernetického násilí, porušování soukromí, závislost na umělé inteligenci i on-line vykořisťování“, zdůraznil kardinál Parolin: „Zabraňování rizikům, spojované současně se zneužíváním její užitečnosti, není snadným úkolem, ale to ne jen pro svou složitost v této oblasti, ale i proto, jak zdůrazňoval papež František ve svém projevu na Světovém ekonomickém foru v roce 2025: Umělá inteligence klade zásadní otázky o etické zodpovědnosti, bezpečnosti lidí a širším vlivu rozvoje v této oblasti na společnost“, připomněl pan kardinál, státní tajemník.

Globální spolupráce

Proto je potřebné hledat „relevantní odpovědi“, ve kterých se bude přihlížet k specifickým kontextům a principům subsidiarity, „přičemž budou jednotlivci, rodiny, civilní společnost, podniky, instituce, vládní úřady a mezinárodní organizace, působit na své úrovni tak, aby zajistili nasměrování umělé inteligence ke prospěchu všech“. Na závěr kardinál Parolin dodal, „Potřebné je rychle a společně jednat a vyvíjet i globální spolupráci pro zabezpečení, aby tato nová technologie sloužila – a ne ohrožovala – důstojnost a prospěch každého dítěte v digitální době“.

(přeloženo z medjugorje-info.com)